Vertigo (Baş dönmesi)

Vertigo (Baş dönmesi)

Vertigo (Baş dönmesi)

Vertigo, Latince kökenli bir kelime olup dönmek manasına gelmektedir. Kısaca vücudun denge sistemlerinden yanlış uyaranlar gelmesi, veya doğru uyaranların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir. Sinema filmlerine ve şiirlere konu olmuş gizemini halen koruyan bir rahatsızlıktır.

Dengenin sağlanmasında bir çok organ birbirleri ile koordineli bir şekilde çalışırlar (gözler, eklem ve kaslar, iç kulak, omurilik, beyin). Bu organ ve sistemleri etkileyen hastalıkların birçoğunda denge problemleri ortaya çıkar. En sık görülen denge problemi dizziness’tır (dengesizlik hissi).

Her baş dönmesi vertigo değildir. Bir çok denge problemi kendi kendi sınırlar ve tekrar etmez. Ataklar halinde gelen ve yaşam kalitesini bozan baş dönmelerinin özenli bir şekilde tanısı konulmalıdır. Vertigo tipleri arasında en sık görüleni benign paroksismal pozisyonel vertigodur ( iyi huylu tekrarlayıcı pozisyona bağlı vertigo ). İç kulak kristallerinin yer değiştirmesi nedeniyle ortaya çıkar. Tanısı ve tedavisi özel geliştirilmiş manevralar ile yapılabilmektedir.

Özellikle santral sinir sistemine bağlı gelişen vertigoların mümkün olan en kısa zamanda tanısının konulması hayati öneme sahiptir. Eşlik eden baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı gibi bulgular uyarıcı olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM