Uyku Apnesi ( Uyku Apne Sendromu)

Uyku Apnesi ( Uyku Apne Sendromu)

Uyku Apnesi ( Uyku Apne Sendromu)

Uyku sırasında solunumun durması anlamına gelen Uyku Apnesi, toplumda sanılandan daha sık bir rahatsızlıktır. Genellikle üst solunum yollarında bir tıkanıklığa bağlı aldığımız havanın akciğerlere ulaşamaması sonucu solunumun kısa süreli tamamen durması söz konusudur. Amerika’da yapılan çalışmalarda toplumda %5-10 arasında bir sıklığı olduğu tespit edilmiştir. Maalesef insanlar olayı basit bir horlama olarak düşündüklerinden, genellikle doktora başvurma ihtiyacı hissetmezler.

uyku apnesi

Gün boyu uyku hali, uykudan dinç bir şekilde uyanamama, gün içinde uykuya dalmalar senromun başladığı konusunda uyarıcı olmalıdır. Tedavisiz hastalarda kalp-damar hastalıklarının gelişmemesi kuvvetle muhtemelerdir. Fakat daha da trajik olan bu hastaların trafik kazalarına ve iş kazalarına katılma riskleri de artmaktadır. Ayrıca çocuklarda konsantraston problemleri ve ders başarılarının düşmesi de söz konusudur.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile bu hastalara da etkin tedavi yöntemleri önermemiz mümkün olmaktadır. Uygun hastalarda, Robotik cerrahi ile dışarıdan hiç bir kesi yapılmadan üst solunum yolunda ki darlık olan alana ulaşmak ve gerekli müdahaleyi yapmak mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM