Tonsil ve Adenoid (Bademcik ve Geniz eti)

Tonsil ve Adenoid (Bademcik ve Geniz eti)

 Tonsil ve Adenoid ( Bademcik ve Geniz eti )

Tonsil ve adenoid yapıları lenfatik sistemin (bağışıklık sistemi) elemanlarıdır. Adenoid doku 5 yaşında en büyük hacmine ulaştıktan sonra küçülmeye başlar. Geniz bölgesinin hacmi ise büyümeye devam eder. Böylece normal olarak adenoid doku burunda tıkanıklık yapmaz. Tonsil dokusu ise 4 yaşına kadar büyür sonra küçülmeye başlar. Büyümelerin nedeni bu yaşlarda sık görülen enfeksiyonlardır. Geçirilen her enfeksiyon direnç gelişimini de beraberinde getirir. Zamanla geçirilen enfeksiyon sayısı azalır. Tonsil ve adenoid dokularında küçülme başlar.

Bazı hallerde bu küçülme gerçekleşmez. Bunun nedenleri:

1-Bazı hastalarda vücut direncinin zayıf olmasına bağlı olarak enfeksiyonlar devam eder.

2-Geçirilen enfeksiyonlarla yapısı bozulan doku savunma görevini yapamaz hale gelir ve hatta bakteriler için uygun üreme ortamı haline gelebilir. Soğuk algınlığı gibi direnç düşüren durumlarda bu bakteriler çoğalarak hem lokal enfeksiyona neden olurlar; hem de sistemik dolaşıma toksin ve bakteri salmaya başlarlar. Bu aşamada vücuda zarar vermeye başlamışlardır.

Tonsil ve adenoid ameliyatları tıp tarihinde bahsedilen en eski ameliyatlardandır. Teknolojinin gelişmesi ile birçok ameliyat çeşidi gelişmiş fakat hiçbir yöntemin diğerine bariz bir üstünlüğü yoktur. Hekimin uygun gördüğü ve hastanın şartlarına göre ameliyat çeşidi seçilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM