Sinüzit Nedir ve Tedavisi

Sinüzit Nedir ve Tedavisi

Sinüzit

Yüzün ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, temizlemek ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır.  Çeşitli nedenlerle sinüslerden burun içine açılan delikler  tıkanırsa hava geçişi sağlanamaz ve sinüslerde mikroplar üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltahaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.

Tedavi edilmeyen uzun süreli nezle, grip ve alerjik hastalıklar burun etlerinde ve burun iç mukozasında ödeme sebep olabilir ve bazı yapısal nedenlerden dolayı sinüslerin havalanması bozulabilir ve sinüzit gelişebilir.

Yüzde baskı şeklinde olan ağrı, koyu ve katı burun akıntısı en çok bilinen bulgulardır. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı ve öksürük eşlik edebilir. Tedavi edilmemesi halinde göz absesi, menenjit ve beyin apsesi gibi ciddi problemlere yol açabilir.

sinüzit nedir

Günümüzde mevcut güçlü antibiyotikler sayesinde komplikasyonlar azalmıştır. İlaç ile tedavisi mümkün olmayan veya komplikasyon riski olan hastalarda ameliyatlar gerekmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisi ile, ciltten bir kesi yapmadan problemli alana müdahale edilebilmektedir. Gelişmiş kamera sistemleri sayesinde burun deliklerinden girilerek yapılan bu işlem güvenilir ellerde oldukça başarılı bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM