Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Orta Kulak İltihabı

Kulak zarının iç kısmında kalan alan orta kulak olarak isimlendirilir. Üst solunum yolu ile bağlantılı olduğundan, bu bölgenin iltihapları sırasında orta kulakta iltihabı sıvı birikebilir. Bu duruma orta kulak iltihabı (otitis media) denir. Bazen iltihap olmadan da orta kulakta sıvı toplanması mümkün olmaktadır.

Yetişkinler kulakta tıkanıklık hissi veya işitme azlığı şeklinde tanımlayabilir. Fakat özellikle çocuklarda dikkatli olmalıdır. İki yaşından küçük çocuklarda; huzursuzluk ve uyku düzeninde bozulma tek bulgu olabilir. Daha büyük çocuklarda işitme azlığını çocuk genellikle ifade edemez, ailenin çok dikkatli olması gerekir. Televizyonun sesini fazla açması veya kendisine seslenildiğinde ikinci kez tekrarlatması uyarıcı olmalıdır.

Başlangıçta antibiyotik tedavisi uygulanır. Beraberinde mukoza şişliğini azaltan, akıntıların kıvamını incelten ilaçlar kullanılabilir. Alerji tanısı olan hastalarda anti alerjik tedavi eklenmelidir. Sakız çiğnemek ve balon şişirmek gibi aktiviteler östaki tüpünün fonksiyonuna yardımcı olabilir. Özellikle seröz otit ile beraber sık tekrarlayan akut otit atakları olan ve kreşe gitmekte olan çocukların 1 ay kadar bu ortama gönderilmemesi uygun olabilir. Biberonla beslenen çocuklarda beslenmenin yarı oturur pozisyonda yapılması tavsiye edilmelidir.

İlaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda kulak zarında kalıcı hasar olmasına müsaade etmeden kulak zarı tüpü takılması gerekebilir. Bu tür ameliyatlarda sıklıklı geniz eti de alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM