Orta Kulak İltihabı Son Gelişmeler

Orta Kulak İltihabı Son Gelişmeler

otitis media ile ilgili görsel sonucu

Orta kulakta iltihabi sıvı olması ile tanımlanan bu hastalık, özellikle çocuklarda çok sık rastlanmaktadır. Kulak ağrısı, ateş, işitme azlığı gibi şikayetler yapabilmektedir. Bazı formları sadece işitme azlığına sebep olabilmekte ve özellikle çocuklarda biraz daha sinsi bir seyir izleyebilmektedir. Bu yüzden ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Çocukların, konuşma sırasında bazı kelimeleri anlamaması, televizyonun sesini yükseltmesi uyarıcı olmalıdır. Dikkat edilmez ise özellikle 3 yaş altı çocuklarda motor mental gelişimi kötü etkileyebilir.

Tedavide altta yatan nedenlerin çözülmesi önemlidir. Burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve bazı anatomik problemlerin hastalığa sebep olabileceği bilinmektedir. Yakın zamana kadar antibiyotikler vazgeçilmez olarak düşünülmekteydi fakat 2015’te yayınlanan Avrupa kılavuzunda; antibiyotiklerin vakaların çoğunda verilmesine gerek olmadığı ortaya konulmuştur.

İlaç tedavisine iyi cevap vermeyen hastalarda veya uzun süreli iltihaplarda kulak zarının yapısında bozulmalar gözlendiğinde kulak tüpü tatbik edilmelidir. Bu uygulama orta kulakta ki sıvının boşaltılmasına ve orta kulağın havalanmasına katkı sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM