Koronavirüs’ten korkmalı mıyım ?

Koronavirüs’ten korkmalı mıyım ?

Virüsün tarihçesinden bahsedip zamanınızı almak istemiyorum fakat önemli gördüğüm bazı konuları burada belirtmek isterim. Mevsim itibariyle Koronavirüs dışında farklı virüs ve bakteri enfeksiyonları da yaygın durumda. Ve yine alerjik şikayetlerin de yoğun göründüğü bir dönemdeyiz. Dolayısıyla koronavirüsü diğer hastalıklardan ayırt etmeye yarayan belirtilerden bahsetmek faydalı olabilir.

Hastalık/Belirti Koronavirüs Nezle Grip Alerji
Ateş sık nadiren sık
Yorgunluk sık bazen sık bazen
Öksürük sık bazen
Nefes Darlığı şiddetli bazen
Burun akıntısı bazen bazen sık
Boğaz ağrısı bazen bazen sık
İshal bazen nadiren
Gözlerde sulanma
Burun tıkanıklığı sık bazen sık
Hapşırık sık bazen sık

Bunları bilmek önemli mi diye düşünenleriniz olabilir. Eğer ateş, nefes darlığı ve / veya inatçı bir öksürüğünüz yoksa ve şikayetleriniz alerjik veya nezle – gribe benziyorsa hastaneye gitmemenizde fayda olabilir. Çünkü koronavirüsün en fazla olduğu ortamlar hastaneler. Evinizde kalarak hem kendinizi hem de aile bireylerini korumuş olacaksınız.

Bu girişten sonra bu yazıyı neden hazırlamak istediğime geçelim. Önemli bir salgın hastalıkla karşı karşıyayız bu doğru fakat meseleye büyük bir panikle yaklaşmanın siz dahil hiç kimseye faydası yok. Tabiki önlemlerimizi almamız önemli, hastalıktan uzak durmak önemli fakat sayıları yakından incelediğimizde soğuk kanlılıkla bu salgını da büyük bir hasar almadan atlamanın mümkün olduğunu görebiliriz.

Her yıl grip nedeniyle de (Influenza) yaklaşık 300.000 (üç yüz bin) kişinin öldüğünü ve öldürme oranının yaklaşık %0.1 (binde bir) olduğunu  biliyoruz. Gündemimizde olan koronavirüsün henüz öldürme oranı net değil. Bazı kaynaklarda %3, %7 gibi oranlar veriliyor fakat bu oranlar gerçeği yansıtmıyor.  Yazıyı hazırladığım an itibariyle Dünyada toplam: 537.432 kişiye virüs bulaşmış ve 24.136 kişi, virüs nedeniyle vefat etmiş durumda idi.  Sadece bu verilere bakarak koronavirüs öldürme oranı %4 demek büyük bir hatadır. Çünkü önceki tecrübelerimizden biliyoruz ki, tespit edilenin en az  on katı hasta bulunuyor.

Biraz daha iyi anlaşılması açısından Almanya örneği üzerinden gidelim. En fazla test yapan ülkelerden biri olan bu ülkede:

47278 tanı konulmuş hasta mevcut (yüksek sayıda test yapan ülkelerde gerçek hasta sayısını bulmak için sayıyı 5 ile çarpmak gerekiyor)

281 kişi vefat etmiş (Almanya gibi kayıtların düzenli olduğu bir ülkede bu veriyi doğru kabul edersek)

Ölüm oranı =   %.012 (281 / 236390)

Sonuç olarak; koronavirüs ölüm oranı yaklaşık olarak binde 1.2. Meşhur gripten biraz daha fazla gibi görünmekle birlikte gerçek ölüm oranları salgın bittikten sonra hesaplanabilecek.

Bulaşıcılığı çok yüksek olan ve bağışıklığı zayıf insanlarda yıkıcı sonuçları olan yeni bir hastalıkla karşı karşıyayız. Sosyal izolasyona riayet ederek, beslenme ve uyku düzenimize dikkat etmemiz gerekiyor. Belki bunlardan da daha önemlisi moralimizi yüksek tutmalıyız, bu hem kendimizin hem etrafımızdaki bireylerin dayanıklılığını artıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM