Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı; uyku düzenini ve yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bir rahatsızlıktır. İş-okul verimliliğini kötü etkiler ve konsantrasyon zorluğuna sebep olabilir.

Başlıca sebepleri

  1. Septum deviasyonu; Burnun ortasında kıkırdak ve kemik yapılardan oluşan ve her iki burun deliği birbirinden ayıran yapıya septum denir. Septumun önde bulunan yapısı kıkırdaktır. Sıklıkla eğri olan ve burun tıkanıklığına sebep olan yapı burasıdır. Bu bölgenin ameliyatlarına Septoplasti Bu ameliyat ortalama 40-45 dakika sürer ve hastanın yüzünde veya göz altlarında şişme-morarma olması beklenmez. Bazen septum ile beraber burun kemiğinde de eğrilik olabilir. Bu tür eğrilikleri düzeltmek için Septorinoplasti ameliyatı yapılması gerekmektedir. Bu işlem sırasında burun kemiklerine de müdahale yapılacağından işlem daha uzun sürer ve yüzde ve/veya göz altlarında şişme-morarma olabilir. Bu işlem estetik amaçlı yapılan bir işlem değildir fakat kemik eğrilikleri düzeltileceğinden ameliyat sonunda görsel olarak daha iyi bir burun oluşması tabiidir.
  1. Burun Etlerinde Büyüme; burun etleri her iki burun deliğinde bulunan yapılardır ve geniz etinden farklıdır. Sıklıkla septum deviasyonu ile birlikte bulunur fakat bazen deviasyon olmadan da ciddi burun tıkanıklığı sebebi olabilir. Konka hipertrofisi denilen bu rahatsızlıkta günümüzde en sık tercih edilen ameliyat Radyofrekans işlemidir. Bu işlem hasta konforu açısından daha iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle sigara içen hastalarda Radyofrekans işlemi sonrasında burun etlerinin tekrar büyümesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda Radyofrekans işlemi tekrar yapılabilir.
  1. Nazal Polip; sıklıkla kronik sinüzit sonucu ortaya çıkmakla birlikte kanser dönüşüm riski olduğundan özenli bir şekilde tanısal işlemlerin yapılması önemlidir. İlaç tedavisine cevap verebilir fakat inatçı vakalarda cerrahi işlem gerektirir. Yapılacak işlem Endoskopik Sinüs Cerrahisidir.
  2. Yabancı cisim; özellikle çocuklarda burnun tek tarafında gelişen burun tıkanıklığı ve pis kokulu akıntı yabancı cismi düşündürmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM