Boyunda Kitle

Boyunda Kitle

Boyunda Kitle

Boyun üstte çene, altta da köprücük kemiklerine kadar olan kısımdır. Bu bölge de çok sayıda lenf bezi bulunur. Bu lenf bezleri normalde görülmez ve elle hissedilmezler. Ancak iltihap, tümör gibi durumlarda büyürler ve görünür hale gelirler. Boyunda kitle tabiri bu lenf bezlerinin büyümesi, ya da boyundaki lenf bezi dışındaki organlarda gelişen iltihap, tümör ve/veya kistlere bağlı olarak gelişebilir. Dışarıdan görülebilir hale gelebilir veya elle muayene sırasında fark edilebilir.

Boyunda kitlenin en sık sebebi lenf bezlerinin iltihap ya da tümöre bağlı olarak büyümesidir. Lenf bezleri çevre dokulardaki hastalıklar sonucu kolayca büyürler. Cilt, ağız içi, dil, bademcik, boğaz, burun, geniz bölgesi, kulak, gırtlak, akciğerler hatta bazen mide ile ilgili hastalıklar boyundaki lenf bezlerinde büyümeye yol açabilirler. Tüm vücuttaki lenf bezlerinin üçte biri boyunda bulunur. Lenf bezlerinin büyümesi dışında, tükrük bezleri, tiroid bezi, gırtlak, kas dokusu ve diğer dokulara ait kistler ve tümörler ile bazı doğuştan gelen problemlerin sonradan ortaya çıkmasına bağlı hastalıklar da boyunda kitle yapabilir.

Çocuklarda sıklıkla enfeksiyonlar ön plandadır fakat özellikle 40 yaş üstü yetişkinlerde boyun kitlesi dikkatlice incelenmelidir. Dikkatli bir muayene ve endoskopik incelemeler hayati öneme sahiptir. Görüntüleme işlemleri ve/veya laboratuvar incelemeleri gerekebilir. Bu yöntemlerle tanı konulamayan hastalar da biyopsi alınması veya cerrahi işlem gerekebilmektedir. Boyun anatomisi kompleks olduğundan tecrübeli cerrahlarca işlemin yapılması komplikasyon riskini azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM