Alerjik Rinit

Alerjik Rinit

Alerjik Rinit

Halk arasında yaygın olarak saman nezlesi olarak bilinir. Sıklıkla boğazda, burunda ve gözlerde kaşıntı hissi, hapşırma ve burun akıntısı ile kendini gösterir. Bulguların allerjen bir maddeye maruz kalma sonrası başlaması tanı koydurucudur. Bilinen en sık allerjenler; çimen, polen, ev tozları, hayvan tüyleri ve dışkılarıdır. Sigara dumanı maruziyeti bulguların şiddetini genellikle artırır.

Türkiye’de en son yapılan çalışmalarda, sıklığının coğrafi bölgelere göre değişim göstermekle birlikte %15-30 arası olduğu bildirilmiştir. Fakat artan hava kirliliği ve beslenme alışkanlıklarımızda ki değişimlerin hastalığın sıklığını daha da artırdığı yönünde ki kanı giderek yaygınlık kazanmaktadır.

Ağır hastalıklar grubunda yer almamasına karşın yaşam kalitesini ciddi oranda bozabilir ve özellikle çocuklarda uyku kalitesini bozabilir. Tedavinin geciktiği durumlarda ciddi burun tıkanıklığına bağlı, ağız ve yüz yapısında kalıcı problemler oluşmasına sebep olabilir. Günümüzde etkin tedavi yöntemleri mevcuttur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM