Akupunktur

Akupunktur

Akupunktur

Hastalıkların tedavisi amacıyla 4000 yılı aşkın süredir Çin ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde uygulanan akupunktur, bugün Almanya, Avusturya, Fransa ve Amerika gibi birçok batı ülkesinde de yaygın olarak kabul görmektedir. Vücut üzerinde bulunan belirli noktalara iğneler batırılarak uygulanan akupunktur ağrı azaltıcı, iyileştirici ve bağışıklık sisteminde düzenleyici etkisiyle birçok hastalığın tedavisinde uygulanıyor. Metabolizma üzerindeki etkileri sayesinde kilo kontrolünde de destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kabul ediliyor.

Kulak Akupunkturu

Kulakta; vücudun hemen hemen her organıyla ilgili bir akupunktur noktası bulunmaktadır. Örneğin; bağırsak, kalp, karaciğer ile ilgili noktalar mevcuttur. Bu yüzden akupunktur tedavisinde vücutla beraber veya tek başına kulakta ki noktalar kullanılmaktadır. Bununla birlikte kulağın bu özelliği, hastalığın hangi organda olduğunun belirlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Tüm dünyada Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları başlığı altında incelenen akupuntur; Amerikan Ağrı Derneği tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca kronik ağrı tedavisinde uygun hastalarda faydalı olabileceği belirtilmiş ve önerilen tedavi yöntemleri listesinde yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
akupuntur

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM